پلی اتیلن چیست و مخازن پلی اتیلن چه انواعی دارند؟

پلی اتیلن چیست و مخازن پلی اتیلن چه انواعی دارند؟

پلی اتیلن پرمصرف ترین ماده پلیمری است که در صنعت قالب گیری دورانی از آن استفاده می شود ومقدار ۸۵ درصد بازار این صنعت را در اختیار دارد. می توان گفت که این نوع مخازن از جمله مخزن آب یکی از انواع مخازن نگهداری سیالات و مواد شیمیایی می باشد که در حال حاضر به علت قیمت مناسب، وزن کم و سهولت در جابه جایی، نسبت به دیگر انواع مخازن دارای متقاضیان زیادی در ایران می باشد.

انواع پلی اتیلن

1. پلی اتیلن سبک

در سال ۱۹۶۱ میلادی کمپانی اکواستار بودر پلی اتیلن سبک را با دانه بندی ۵۰۰ میکرون به بازار عرضه نمود. پلی اتیلن سبک نخستين عضو خانواده پلی اتیلن بود که در صنعت قالب گیری دورانی از آن استفاده میشود و دستگاه ها و تجهیزات این صنعت با این ماده گسترش یافتند. پلی اتیلن سبک مشابه سایر پلیمرها از زنجیره های بلند تشکیل شده از گروه های کوچک مولکولی به نام (مونومر) متصل به یکدیگر به وجود آمده است. پلی اتيلن سبک شامل اتم های کربن و هیدروژن و تعداد زیادی شاخه های جانبی می شود. این شاخه ها از نزدیک شدن زنجیره های اصلی به یکدیگر جلوگیری کرده و باعث ایجاد تراکم بالا می شوند و این کاهش تراکم به نوبه خود باعث کاهش دانسیته پلیمر می گردد به طور کلی به پلی اتیلن های با دانسیته 0.910 تا 0.925گرم بر سانتی متر مکعب پلی اتیلن سبک ميتوان گفت.

2. پلی اتیلن سنگین

پلی اتیلن با دانسیته 0.941 تا 0.959 گرم بر سانتی متر مکعب پلی اتیلن سنگین نام دارد.
پلى اتيلن سنگين مثل پلی اتیلن سبک از اتم های هیدروژن و کربن تشكيل می شود فرق در این مورد می باشد که طول زنجیره های پلی اتیلن سنگين ۵٠ بار بلندتر از پلی اتیلن سبک است و تراکم شاخه های جانبی در آن ده برابر کمتر از نوع سبک آن می باشد. کاهش تعداد شاخه های کناری سبب افزایش پراکندگی زنجیره های پلیمری و در نتیجه بالا رفتن دانسیته پلیمر می گردد. نیروهای فیزیکی یا شیمیایی خارجی در جهت نگه داشتن مولکول های پلیمری در کنار هم دیگر نقشی ندارند، بلکه نیروی بین مولکولی به نام نیرویی واندروالسی، زنجیر های پلیمری را کنار هم نگه می دارد این نیرو مثل نیروهای مغناطیسی پلیمر ها را جذب همدیگر کرده، سبب ایجاد یک توده متراکم خواهد شد. در یک جمع بندی کلی می توان بیان کرد که بالا بردن میزان کریستالی شدن موجب افزايش دانسيته و جمع شوندگی و بهبود استحکام کششی و خمشی و مقاومت شیمیایی و گرمایی پلیمر و کاهش مقاومت ضربه و شفافیت آن می برند. ضمناً این پدیده یک نواختی در جمع شوندگی قطعه نهایی را می کاهد.

مخازن پلی اتیلن در چه مدل هایی تولید می شوند؟

از لحاظ شکل ظاهری مخزن پلی اتیلن در انواع افقی، عمودی، مخروطی، مکعبی و مخازن تطبیق شده را با انواع وانت ها و زیر پله ها میتوان تقسيم بندی کرد که در این بخش به معرفی برخی از آن ها می پردازیم.


۱.مخزن پلی اتیلن افقی:

مخزن پلی اتیلن افقی به زاویه ها و اندازه های مختلف به طور تک لایه، دولایه و سه لایه قابل تولید و بهره برداری می باشد. از مخزن دو لایه پلی اتیلن، بیشتر جهت نگهداری محلول هایی که شیمیایی و یا نگهداری آب به صورت دفنی میتوان استفاده کرد. مخزن سه لایه پلی اتیلن که به منظور ممانعت از تابش نور خورشید به محلول و یا آب طراحی میشود، که باعث جلوگیری از اثر نور خورشید بر روی محلول های شیمیایی و یا ممانعت از تکثیر جلبک در مخزن نگهداری آب میگردد.

۲. مخزن پلی اتیلن عمودی:

حجم مخزن پلی اتیلن را میتوان بین ۵ تا ۱۲۶ مترمکعب (۵ هزار لیتر تا ۱۲۶ هزار لیتر) در نظر گرفت. در انواع تک لایه، دولایه و سه لایه که قابل تولید میباشد. مخزن پلی اتیلن عمودی همراه دیوارههای تقویت شده و شکل ارگونومیک خود توانایی نگهداری مقدار بالایی از مایعات با PH بالا و پایین را دارد.

۳. مخزن پلی اتیلن مکعبی:

مخزن پلی اتیلن مکعبی برای رفع نیاز مشتریانی که فضای مناسب برای نصب مخازن پلی اتیلن استوانه ای را ندارند طراحی و تولید میشود. زوایای مخازن پلی اتیلن مکعبی به طوری طراحی شده اند تا بتوانید آنها را در کم جاترین مکان ها استفاده و نصب نمایید.

۴. مخزن پلی اتیلن سمپاش:

جهت نگهداری گونه های فرآورده های شیمیایی و غیره میتوانید از منبع آب پلی اتیلن یا تانکر آب پلاستیکی سم پاشی استفاده کنید. با توجه به اینکه کشاورزی یکی از قطب های اقتصادی مردم ایران است از اینرو می بایست امکانات کشاورزی نیز با بیشترین کیفیت در اختیار کشاورزان عزیز قرار بگیرد.
 

مطالب مرتبط:

فرایند قالب گیری دورانی
 

1402/11/01 تاریخ ارسال

تاثیر نور بر مخزن

بدنه مخازنی که در معرض مستقیم نور خورشید قرار دارند به مرور زمان سفت شده و در نتیجه بدنه مخزن دچار شکنندگی خواهد شد و در

بیشتر بخوانید

توانمندی و ارزش ها: همواره در تلاش برای جلب رضایت مشتریان خود به دنبال نوآوری و بکار گیری از فناوری های جدید توجه بخصوص به همکاری و تعامل مثبت با همکاران ، مشتریان و جامعه قابلیت تولید محصولات پلی اتیلن به صورت کاملا سفارشی

مجتمع آژینه طبرستان با همکاران ، مشتریان و جامعه به همکاری و تعامل مثبت توجه بخصوصی دارد.