روش هایی جهت جلوگیری از یخ زدگی مخزن، منبع و تانکر آب

روش هایی جهت جلوگیری از یخزدگی مخزن، منبع و تانکر آب

1- استفاده از مخازن آب بزرگ تر
این راهکاری ساده است. حجم آب بیشتر داخل مخزن، در مقایسه با حجم آب کم، مدت زمان بیشتری برای انجماد نیاز دارد. زمانی که مخزن آب دوباره با آب پر میشود، آبی که وارد مخزن شده است نسبت به آب قبلی دمای بالاتری دارد بنابر این مدت زمان بیشتری هم طول میکشد تا منجمد شود. البته این راهکار نیاز به مصرف منظم آب مخزن و جایگزینی آن با آب تازه پر شده دارد.
2- استفاده از مخازن آب گرد
مخازنی که سطح بالای آنها صاف است ممکن است به تدریج دچار یخ زدگی شوند. عمدتا باقی ماندن آب باران بر روی مخزن باعث افت دمای آب داخل مخزن می شود و همین امر موجب تسریع انجماد آب مخزن می گردد. پوشش و یا درپوش شیب دار و گرد برای مخزن آب، باعث جلوگیری از تشکیل یخ درسطح  بالایی مخزن می شود و بنابراین آب مخزن  کمی گرم تر می ماند.
3- اطمینان حاصل کردن از عایق بندی مخزن آب
اگر میخواهید از یخ زدن مخازن آب در زمستان جلوگیری کنید، عایق کردن آن ها  امری ضروری است.
یک عایق خوب و مناسب باید مخزن را ازدو طرف و از بالا پوشش دهد، مانع به هدر رفتن گرمای داخل مخزن شود و آن را به اندازه ای گرم نگه دارد که از یخ زدن مخزن جلوگیری کند. بسیاری از فروشندگان همراه با مخازن خود عایق های مخصوص مخزن نیز می فروشند.
4- اجتناب از عایق کردن کف مخزن
درست است که عایق بندی مخزن مهم است اما بهتر است که از عایق کردن کف مخزن اجتناب کنیم تا گرمای اضافی از طریق کف مخزن خارج شود.
5- استفاده از سیستم گرمایش آب
برای اینکه همیشه دمای آب را بالاتر از نقطه انجماد نگه دارید میتوانید از سیستم گرمایش آب استفاده کنید. این سیستم میتواند یک گرمکن کوچک الکتریکی ساده باشد که درون آب قرار میگیرد و یا  یک سیستم گرمایش پیشرفته تر باشد که به دیواره های مخزن وصل میشود.
6- لوله ها را برای کنترل نشتی آب بررسی کنید
هر گونه نشتی از لوله های نزدیک به مخزن می تواند باعث تسریع روند کاهش گرمای داخل مخزن و انجماد تدریجی آب داخل مخزن شود. بنابراین بررسی با دقت نشتی لوله ها و تعمیرحتی کوچکترین آن، میتواند یک راهکار خوب برای جلوگیری از انجماد آب مخزن باشد.
7-آب را در حرکت نگه دارید
آب در حال حرکت نسبت به آب ساکن زودتر منجمد میشود. اگرنخواهیم از آب مخزن چند روز استفاده کنیم حتما باید آب داخل آن در حرکت بماند تا منجمد نشود. همانطور که در راهکار اول متذکر شدیم، استفاده از آب مخزن باید به قدری باشد که میزان گرمایی که آب جدید به مخزن میدهد بیشتر از میزان گرمای از دست رفته ی مخزن باشد.
جلوگیری از یخ زدن مخازن بسیار راحت تر از سر و کله زدن با مخازن یخ زده است. همانطور که میدانید وقتی آب منجمد میشود، منبسط میشود و همین امر موجب فشار به مخزن و در نتیجه شکستن و یا ایجاد شکاف در مخزن میشود. بنابر این بهتر است با کمی دقتف دور اندیشی و با اجرای چند راهکار ساده از چنین دردسر هایی دور بمانیم.
 

مطالب مرتبط:
در هنگام یخ زدن آب داخل مخزن چه باید کرد؟


 

1402/11/01 تاریخ ارسال

تاثیر نور بر مخزن

بدنه مخازنی که در معرض مستقیم نور خورشید قرار دارند به مرور زمان سفت شده و در نتیجه بدنه مخزن دچار شکنندگی خواهد شد و در

بیشتر بخوانید

توانمندی و ارزش ها: همواره در تلاش برای جلب رضایت مشتریان خود به دنبال نوآوری و بکار گیری از فناوری های جدید توجه بخصوص به همکاری و تعامل مثبت با همکاران ، مشتریان و جامعه قابلیت تولید محصولات پلی اتیلن به صورت کاملا سفارشی

مجتمع آژینه طبرستان با همکاران ، مشتریان و جامعه به همکاری و تعامل مثبت توجه بخصوصی دارد.